PYTANIA I ODPOWIEDZI

W jakich sytuacjach należy zastosować moduł 4 (przekazanie danych przez podmiot przetwarzający dane do administratora)?

ODPOWIEDŹ

Moduł 4 powinien być stosowany, gdy podmiot przetwarzający funkcjonujący w EOG działa na rzecz administratora funkcjonującego poza EOG, poprzez gromadzenie danych w EOG
w imieniu administratora, lub do przetwarzanie w EOG danych otrzymanych od administratora. W tych przypadkach SCC mogą być wykorzystywane przez podmiot przetwarzający, w celu przekazywania danych (bądź przekazywania ich z powrotem) do administratora.

Przykład:
firma marokańska korzysta z usług chmurowych oferowanych przez firmę luksemburską, usługi te polegają na przechowywaniu danych klientów firmy marokańskiej. SCC (Moduł 4) można wykorzystać do transferu danych z Luksemburga (przez podmiot przekazujący dane) (z powrotem) do Maroka (do podmiotu odbierającego dane).

Przykład:
chilijska firma zleca hiszpańskiemu usługodawcy przeprowadzenie badań rynku i opracowanie materiałów marketingowych, z wykorzystaniem danych klientów otrzymanych z chilijskiej centrali oraz danych klientów zgromadzonych w Hiszpanii. Moduł 4 SCC może być wykorzystywany przez hiszpańskiego usługodawcę do przekazywania do Chile zagregowanych danych dotyczących niniejszych dwóch grup klientów.

Powyższa odpowiedź pochodzi z oficjalnego dokumentu Komisji Europejskiej.
Mogą się Państwo z nim zapoznać pod adresem: https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/questions_answers_on_sccs_en.pdf
Na naszym blogu zamiesiliśmy jego tłumaczenie: "Standardowe klauzule umowne (SCC) – pytania i odpowiedzi".

Czytaj także: