Co to znaczy „przetwarzać” dane osobowe?

Ci z Was, którzy mieli okazję brać udział w jakimkolwiek audycie ochrony danych osobowych, z pewnością na jakimś jego etapie usłyszeli pytanie „Jakie dane osobowe Pan(i) przetwarza w codziennej pracy?”. Właśnie, jakie? Samo słowo „przetwarzać” kojarzy się zazwyczaj z jakąś aktywnością. Raczej nie mamy wątpliwości, że przetwarzamy dane osobowe, kiedy (przykładowo) zbieramy je od kandydatów do pracy (prosząc o uzupełnienie formularza rekrutacyjnego), dzwonimy do potencjalnego klienta z ofertą handlową lub poprawiamy dane dostarczone przez kontrahenta.

 

Co natomiast, jeśli nasza styczność z danymi osobowymi ma bardziej bierny charakter? Na przykład kiedy wiemy, że dane znajdują się w systemie, do którego mamy dostęp, lub kiedy dane są przekazywane do zewnętrznej firmy utylizującej dokumenty w celu ich bezpiecznego usunięcia?

Zastanów się nad poniższym casem.
Jak myślisz, czy doszło tu do przetwarzania danych osobowych przez firmę XYZ?

Case study
Do firmy XYZ zgłosił się Edward – pan po 60-tce, aktywnie poszukujący pracy. Swoje CV wraz z listem motywacyjnym zostawił w recepcji. Tak się niestety złożyło, że XYZ nie potrzebowała nikogo na stanowisko, na które chciałby aplikować Edward. Recepcjonistka zignorowała kandydaturę Edwarda, a przyniesione CV i list schowała do szuflady. Dokumenty przeleżały w szufladzie prawie 4 lata, aż do momentu kiedy w firmie zjawił się nowy recepcjonista, który podczas porządków w biurku swojej poprzedniczki znalazł CV i nie wiedząc co z nim zrobić – wrzucił je do niszczarki.

Jeśli uważasz, że doszło tu do przetwarzania danych przez firmę XYZ, to masz rację.

Wnioski?

Często może wydawać Ci się, że nie przetwarzasz danych osobowych, podczas gdy w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Konsekwencje nieprawidłowego przetwarzania może ponieść Twoja organizacja, a pośrednio również Ty. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli nie tylko czym są dane osobowe, ale również kiedy możemy mówić o ich przetwarzaniu.

Jeśli zastanawiasz się, czy przetwarzasz dane osobowe, a wykonujesz jedną z poniższych czynności:

  • przechowujesz dane w segregatorach, w swoim biurku, na pulpicie, w elektronicznej skrzynce pocztowej,
  • niszczysz dokumenty zawierające dane osobowe w niszczarce,
  • masz dostęp do systemu, w którym przetwarzane są dane osobowe, mimo że wchodzisz do niego wyłącznie w ekstremalnych sytuacjach (np. w przypadku prowadzania działań serwisowych w dostarczanej klientowi aplikacji),

- odpowiedź brzmi – tak :)

Czytaj także:

Najczęstsze błędy przy zawieraniu umów powierzenia
Administratorem Twoich danych jest ODO 24 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (03-812) przy ul. Kamionkowskiej 45. Twoje dane są przetwarzane w celu świadczenia usługi biuletyn informacyjny na zasadach określonych w Regulaminie ŚUDE. Więcej informacji na temat procesu przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci praw uzyskasz w Polityce prywatności.
Potwierdź swój adres e-mail
Wejdź na swoją skrzynkę pocztową, otwórz wiadomość od ODO 24 i potwierdź adres e-mail, klikając w link.
Jeżeli nie znajdziesz naszej wiadomości - sprawdź w folderze SPAM. Aby w przyszłości to się nie powtórzyło oznacz wiadomość jako pożądaną (klikniknij prawym przyciskiem myszy i wybierz “Oznacz jako wiadomość pożądaną”).
Odbierz bezpłatny pakiet 4 poradników
i 4 szkoleń e-learningowych RODO
4x4 - Odbierz bezpłatny pakiet 4 poradników i 4 szkoleń RODO
Administratorem Twoich danych jest ODO 24 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (03-812) przy ul. Kamionkowskiej 45. Twoje dane są przetwarzane w celu świadczenia usługi biuletyn informacyjny na zasadach określonych w Regulaminie ŚUDE. Więcej informacji na temat procesu przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci praw uzyskasz w Polityce prywatności.
Administratorem Twoich danych jest ODO 24 sp. z o. o. >>>