Co do zasady – tak. Ten obowiązek i sposób jego wykonania wynika z art. 13 i 14 RODO. Są jednak pewne sytuacje, w których obowiązek ten jest wyłączony, tj. dzieje się tak wówczas i w takim zakresie, w jakim osoba ta dysponuje już tymi informacjami (oznacza to, że jeśli np. pojawia się nowy cel przetwarzania, to musimy o tym nowym celu poinformować osobę, której dane dotyczą, nie ma jednak konieczności ponownego przekazywania całej klauzuli informacyjnej, jeśli została ona przekazana już wcześniej – wystarczy jedynie odesłanie do jej treści w pozostałym, niezmieniającym się zakresie). Dodatkowo – w przypadku, gdy dane pozyskiwane są z innego źródła niż od osoby, której dane dotyczą, obowiązek nie musi być spełniany w sytuacjach, o których mowa w art. 14 ust. 5 RODO, tj.:
- udzielenie takich informacji okazuje się niemożliwe lub wymagałoby niewspółmiernie dużego wysiłku; w szczególności w przypadku przetwarzania do celów archiwalnych w interesie publicznym, do celów badań naukowych lub historycznych lub do celów statystycznych, z zastrzeżeniem warunków i zabezpieczeń, o których mowa w art. 89 ust. 1, lub o ile obowiązek, o którym mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, może uniemożliwić lub poważnie utrudnić realizację celów takiego przetwarzania. W takich przypadkach administrator podejmuje odpowiednie środki, by chronić prawa i wolności oraz prawnie uzasadnione interesy osoby, której dane dotyczą, w tym udostępnia informacje publicznie;
- pozyskiwanie lub ujawnianie jest wyraźnie uregulowane prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego, któremu podlega administrator, przewidującym odpowiednie środki chroniące prawnie uzasadnione interesy osoby, której dane dotyczą;
- dane osobowe muszą pozostać poufne zgodnie z obowiązkiem zachowania tajemnicy zawodowej przewidzianym w prawie Unii lub w prawie państwa członkowskiego, w tym ustawowym obowiązkiem zachowania tajemnicy.
Każdorazowo jednak przed ewentualną rezygnacją ze spełniania obowiązku informacyjnego należy dokonać analizy konkretnego przypadku, czy mieści się on w którejś z powyższych sytuacji. Dla celów rozliczalności administrator powinien udokumentować taką analizę, by w razie potrzeby móc wykazać i uzasadnić przed organem nadzorczym przyjęte przez siebie stanowisko. Do rezygnacji ze spełniania obowiązku informacyjnego należy podchodzić bardzo ostrożnie, gdyż i na tym tle zapadła decyzja o ukaraniu administratora (decyzja UODO ZSPR.421.3.2018).