Nowelizacja Kodeksu pracy - pobierz bezpłatny raport

Wiem, co oglądałeś na komputerze!

Nasz dzisiejszy poradnik będzie o pieniądzach, seksie i biznesie. Nie, nie pomyliłeś się, nie sprawdzaj ponownie nadawcy, w dalszym ciągu piszemy do Ciebie my – ludzie od RODO. Chcemy ostrzeć Cię przed coraz popularniejszym internetowym oszustwem, tzw. sekstorsją (ang. sextortion). Brzmi dziwnie, prawda? W rzeczywistości jest to brutalna próba oszustwa, w trakcie której przestępca grozi publikacją Twoich nagich filmów lub zdjęć, jeśli nie zrobisz tego, czego chce.

Brzmi naiwnie? Zobacz, jak wygląda taka wiadomość.

To oszustwo opiera się na skradzionych, zhakowanych lub zakupionych (na czarnym rynku lub nawet legalnie) danych osobowych, przede wszystkim kontaktowych (adres e-mail, numer telefonu, social media). Oszust pisze następnie do osób, których dane pozyskał, że przejął kontrolę nad ich komputerem osobistym i kamerą internetową. W rezultacie był w stanie sfilmować ofiarę odwiedzającą strony pornograficzne i to, co robiła w trakcie jej przeglądania.

W rzeczywistości przestępca nie wie, czy rzeczywiście masz kamerę internetową, czy odwiedzasz strony dla dorosłych, ani w jaki sposób komunikujesz się z ludźmi – krótko mówiąc: zgaduje. Oszust ma nadzieję, że uruchomi emocje ludzi, aby „złapali przynętę” i zapłacili okup – to jego modus operandi.

Jak się bronić

  • Podobnie jak w przypadku innych ataków phishingowych, radzimy nie reagować, tylko przesłać wiadomość e-mail na adres https://incydent.cert.pl/#!/lang=pl.
  • Jeśli rozważasz zapłacenie okupu, powinieneś mieć świadomość, że prawdopodobnie zachęci to do kolejnych oszustw, ponieważ atakujący będzie wiedział, że trafił na trafił na osobę, która jest podatna na oszustwo.
  • Nie martw się, jeśli wiadomość zawiera Twoje hasło; najprawdopodobniej zostało przejęte w wyniku wcześniejszych naruszeń danych osobowych. Możesz sprawdzić, czy Twoje konto zostało kiedykolwiek skompromitowane odwiedzając stronę: https://haveibeenpwned.com/.
  • Jeśli wiadomość zawiera hasło, którego nadal używasz, zmień je natychmiast.

Czytaj także:

Najczęstsze błędy przy zawieraniu umów powierzenia
Pamiętaj: sprawdź link, zanim klikniesz!
Never gonna give you up!