Wakacyjna promocja na szkolenia otwarte   Więcej      Bezpłatne webinary   Więcej          

ODO 24 dla najmłodszych: czym są Twoje dane osobowe i jak powinieneś o nie dbać?

Podsumowanie 2018

Dzień Dziecka to święto, o którym każdy pamięta. Kojarzy się przede wszystkim z beztroską i rozrywkami. Jednak nawet w trakcie zabawy nie możemy zapominać o naszym bezpieczeństwie.

Dobrze wiemy, żeby nie rozmawiać z nieznajomymi i nie przebiegać przez ulicę, ale jak powinniśmy dbać o ochronę, gdy korzystamy z komputera czy telefonu?

 

Dziś postaramy się przybliżyć naszym najmłodszym czytelnikom najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania w świecie wirtualnym. Dzieci zapraszamy do lektury, a rodziców – do przekazania tekstu swoim pociechom.

Co to są dane osobowe?

Każda osoba na świecie jest inna. Ma swoje imię, nazwisko, adres czy numer telefonu. Czym są opisujące nas cechy? To dane osobowe, które pozwalają na odróżnienie Ciebie od Twojego kolegi, sąsiada czy brata. Wskazują na to, kim jesteś, a zatem śmiało można powiedzieć, że dane osobowe to jedna z najcenniejszych rzeczy, które posiadasz. O tym, jak prawidłowo z tymi danymi postępować i jakie mamy w związku z tym prawa, mówi nam głównie europejskie rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych, nazywane RODO. Zostało ono stworzone po to, by chronić nas i nasze codzienne życie – również w świecie wirtualnym.

Co grozi Tobie i Twoim danym w Internecie?

Na pewno niemal każdego dnia korzystasz z komputera albo smartfona. Używasz ich do oglądania filmów, rozmawiania z przyjaciółmi, grania czy odrabiania lekcji. To proste czynności, ale czy wiesz, że podczas ich wykonywania Twoje dane osobowe mogą być zagrożone?

Zastanów się, co robisz po włączeniu komputera albo smartfona. Logujesz się do portalu społecznościowego, poczty elektronicznej albo komunikatora? A może grasz w gry online lub oglądasz filmy i zamieszczasz posty na forum? Kliknij poniżej w usługi, z których korzystasz najczęściej, aby dowiedzieć się, jak uniknąć towarzyszących im zagrożeń.

Portale społecznościowe

Pozwalają nam sprawdzić, co słychać u naszych znajomych, a także pochwalić się osiągnięciami czy nowymi zdjęciami. W portalach społecznościowych zamieszczamy mnóstwo danych osobowych. Skoro korzystają z nich Twoi bliscy, to wydaje Ci się, że możesz czuć się bezpiecznie i nie ma czego się obawiać – ale jest inaczej. Czasami dostajemy zaproszenie do grona znajomych od kogoś, kogo w rzeczywistości nawet nie kojarzymy, a mimo to je przyjmujemy. Niestety tacy nowi znajomi nie zawsze mają przyjazne zamiary.

Obcy, który jest dla Ciebie miły i uprzejmy, może – pod pretekstem bliższego poznania – wypytywać o szkołę, do której chodzisz, Twój numer telefonu, adres czy dane rodziców. Jeżeli pozna takie szczegóły, będzie mógł je wykorzystać, by podać się za Ciebie albo włamać na Twoje konto, a nawet po to, żeby odszukać Cię w prawdziwym świecie. O każdym takim kontakcie koniecznie powiedz więc swoim rodzicom lub nauczycielom!

Pamiętaj, aby:
- stworzyć odpowiednio złożone hasło do swojego konta – najlepiej, żeby zawierało zarówno małe, jak i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne, czyli np. wykrzyknik, znak zapytania, gwiazdkę czy kropkę,
- wylogować się, kiedy wyłączasz serwis,
- zamieszczać zdjęcia znajomych wyłącznie, jeśli wyrażą na to zgodę,
- nie zamieszczać zdjęć, dzięki którym można rozpoznać miejsce Twojego zamieszkania, albo zdjęć dokumentów, kart kredytowych itp.,
- ustawić profil jako prywatny, a nie dostępny publicznie,
- nie akceptować zaproszeń od osób, których nie znasz.

Fora internetowe

Za ich pośrednictwem dowiadujemy się więcej o naszych zainteresowaniach i wymieniamy pomysłami z innymi hobbystami. Jednak wśród członków grupy może pojawić się ktoś, kto nie ma czystych intencji. Pod pretekstem okazania Ci uwagi będzie chciał wyciągnąć od Ciebie dane, takie jak Twoje nazwisko, adres czy numer telefonu. Możesz też dostać propozycję spotkania albo prośbę o wysłanie swoich zdjęć. Natychmiast poinformuj rodziców lub kogoś zaufanego o takiej sytuacji i nigdy nie spełniaj prośby obcej osoby.

Pamiętaj, aby:
- stworzyć odpowiednio złożony login (najlepiej, żeby nie zawierał Twojego imienia i nazwiska),
- nie klikać w linki wysłane przez nieznajomych nadawców,
- nie podawać w postach swojego adresu, numeru telefonu, adresu e-mail ani żadnych dodatkowych danych,
- powiadomić rodziców lub nauczycieli o każdej podejrzanej wiadomości.

Serwisy z filmami i grami online

Umilają nam czas i umożliwiają rozwijanie zainteresowań. Przeważnie aby uruchomić grę albo film, musimy kliknąć w kilka kolejnych ikon czy linków. Niektóre są potrzebne, lecz wiele z nich kieruje na nieodpowiednie strony – często w tym samym czasie wgrywając niebezpieczne wirusy na komputer albo włamując się na Twoje konto. Lepiej skonsultować z zaufaną osobą wybór stron, z których chcesz korzystać.

Pamiętaj, aby:
- zawsze korzystać tylko ze sprawdzonych stron – najlepiej wybierz je razem z rodzicami, którzy sprawdzą i ocenią dany portal,
- powiadomić rodziców lub nauczycieli o każdym podejrzanym linku czy podejrzanej stronie,
- nigdy nie klikać w linki i okienka, które wydają Ci się nietypowe.

Korzystanie z Internetu nie jest samo w sobie złe ani niebezpieczne. Jednak pozostawiamy w nim wiele informacji nas dotyczących, a źli ludzie mogą wykorzystać je w niewłaściwy sposób. Dlatego właśnie tak ważne jest to, żebyś nigdy nie zapominał o rozsądnym zachowaniu i zasadzie ograniczonego zaufania do innych użytkowników Internetu. Wtedy na pewno nie będziesz miał czego się obawiać.

-
4.57/5 (46) 1
-
Udostępnij na: -

Najpopularniejsze

Najnowsze


R.pr. Joanna Ożóg
01 czerwca 2019

Zapisz się na biuletyn

  • Najważniejsze informacje
  • Nowości, narzędzia, gratisy
  • Raz w miesiącu

Zapisz się