Jak skutecznie zabezpieczać urządzenia mobilne?

W dzisiejszych czasach nie sposób już sobie wyobrazić życia bez komórki. Producenci każdego roku oferują nam coraz ciekawsze rozwiązania, a telefony, już od dawna spełniają funkcje małego biura. Przechowywane na nich pliki często zawierają cenne informacje, które mogą zostać wykorzystane przeciwko nam jeżeli wpadną w niepowołane ręce. Jak się przed tym bronić? Jak skutecznie zabezpieczyć nasze telefony? O tym w naszym poniższym wpisie.

Wraz z rozwojem technologicznym pojawiają się na rynku aplikacje, które pomagają zarządzać i zabezpieczać nasze smartfony. Warto rozważyć instalację programu, który pozwoli nam w przypadku zagubienia lub kradzieży telefonu skutecznie go zablokować lub zdalnie wykasować dane. Przetestowaliśmy kilka aplikacji, które dają nam takie możliwości i wybraliśmy dwa, które chcemy Wam polecić.

ESET

Pierwszym rozwiązaniem jest produkt firmy ESET. Niedrogie rozwiązanie, które daje nam wiele możliwości konfiguracyjnych.

Podstawowe funkcje oprogramowania pozwalają w pełni administrować bezpieczeństwem telefonu. Program monitoruje wszystkie instalowane aplikacje, a także ustawienia telefonu:

Za pomocą poszczególnych opcji możemy dostosować poziom zabezpieczeń do naszych potrzeb:

Aplikacja sprawdza i analizuje uruchomione usługi.

Bardzo przydatną funkcją oprogramowania jest Anti-Theft, umożliwiająca między innymi zablokowanie telefonu w przypadku zagubienia lub kradzieży. Aby móc w pełni skorzystać z tej opcji konieczne jest założenie konta na stronie my.eset.pl oraz synchronizacja konta internetowego z telefonem.

Oto, jak najłatwiej zablokować telefon.

Jedna z zakładek umożliwia wysłanie sygnału do telefonu w celu jego lokalizacji lub skasowania danych:

Po kliknięciu w „Brakuje urządzenia” na ekranie ukazuje się komunikat:

Jedynym warunkiem poprawnego działania aplikacji jest podłączenie telefonu do internetu w dowolnej lokalizacji.

Po przeprowadzeniu testu w zakładce Podsumowanie znajdziemy wszystkie potrzebne informacje:

Informacje dotyczące lokalizacji (Link „Więcej informacji”) są na tyle precyzyjne, że z łatwością możemy zlokalizować swoje urządzenie.

KASPERSKY MOBILE

Podobnymi funkcjami dysponuje oprogramowanie Kaspersky Mobile. Oprócz standardowej ochrony antywirusowej posiada ono, tak jak ESET, moduł Anti-Theft, za pomocą którego w przypadku kradzieży możemy usunąć zawartość swojego telefonu, zablokować go i namierzyć.

W tym celu, tak jak w poprzednim przypadku, wymagane jest założenie konta na stronie Kasperskyego https://my.kaspersky.com/?logonSessionData=MyAccount&returnUrl=pl#signup, po przejściu procesu rejestracji logujemy się do systemu przez stronę https://my.kaspersky.com/?logonSessionData=MyAccount&returnUrl=pl#login. Po zalogowaniu naszym oczom ukazuje się bardzo przejrzysty interfejs:

Każde kliknięcie wiąże się z pojawieniem konkretnego, a zarazem czytelnego „dymka” mówiącego jakie skutek będzie miało nasze działanie:

Dodatkowo, mamy możliwość wysłania komunikatu np.: KRADZIEŻ ZOSTAŁA ZGŁOSZONA NA POLICJĘ. TELEFON ZOSTAŁ NAMIERZONY, który być może odstraszy złodzieja.

Po wykonaniu właściwych czynności wyświetli się raport z przeprowadzonego działania:

Na rynku możemy znaleźć kilka produktów pozwalających usunąć dane w przypadku kradzieży naszego telefonu. To, które z nich jest lepsze, pozostawiamy waszej ocenie. W naszej opinii Kaspersky ma przyjemniejszy dla użytkownika interfejs jednak raport, który uzyskujemy w ESET’cie podoba nam się zdecydowanie bardziej, głównie ze względu na ilość zawartych w nim informacji.

-
Najpopularniejsze

Najnowsze


Marcin Kujawa
02 lutego 2015
Biuletyn
informacyjny
Biuletyn ODO 24

Raz w miesiącu wysyłamy subiektywny przegląd najważniejszych informacji i wydarzeń oraz naszych promocji i nowości. Wystarczy poniżej podać swój adres e-mail.

Zobacz poprzednie wydanie.