Nowelizacja Kodeksu pracy - pobierz bezpłatny raport

Co zrobić, gdy wyciekną Twoje dane?

Stało się – wyciekły Twoje dane osobowe. Co robić? Podejmij wszelkie czynności, które uchronią Cię przez negatywnymi skutkami wycieku albo przynajmniej te skutki zminimalizują.

W przypadku, gdy wycieknie numer Twojego dowodu osobistego

(zgubisz dokument, zostanie skradziony albo dane wyciekną na skutek niewłaściwego ich zabezpieczenia przez podmioty, które zgodnie z prawem takie dane przetwarzają):

Powstały również narzędzia stworzone przez podmioty prywatne,  umożliwiające zastrzeżenie danych z dowodu, jak to przygotowane przez Biuro Informacji Kredytowej S.A. Warto skorzystać również z możliwości ustawienia komunikatów/alertów w razie próby zaciągnięcia zobowiązań z wykorzystaniem Twoich danych (np. alerty BIK).  

W przypadku kradzieży/utraty/wycieku danych z karty płatniczej

(numer karty oraz kod CVV znajdujący się na odwrocie karty) – jeżeli nie masz 100% pewności, że karta została bezpowrotnie utracona, możesz na początek jedynie zmienić limit transakcyjny na karcie na 1 zł. Jeżeli masz pewność co do trwałej utraty karty – zastrzeż kartę, korzystając z bankowości elektronicznej lub dzwoniąc na infolinię swojego banku (jest to możliwe 24/7). Można też wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dzwoniąc pod nr (+48) 828 828 828.

Jeśli z jakiegoś powodu masz obawy, że mogło wyciec Twoje hasło

wykorzystane do logowania na dowolnej stronie www, na https://haveibeenpwned.com/ możesz sprawdzić, czy miało to miejsce w przypadku konkretnego maila lub numeru telefonu, wykorzystywanych jako login. Zmień wówczas koniecznie to hasło w serwisie, w którym je wykorzystujesz.

Gdzie się zwrócić?

  • Do administratora danych – z żądaniem informacji i wyjaśnień. Administrator musi Ci odpowiedzieć w ciągu 30 dni. Zachowaj korespondencję, może się przydać. Możesz również zwrócić się o rekompensatę.
  • Do dostawcy wyszukiwarki, np. Google – jeżeli chcesz usunąć dane z wyników wyszukiwania. Formularz umożliwiający zgłoszenie takiego żądania jest tutaj.
  • Do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych – masz prawo złożyć skargę do PUODO, nawet jeśli nie poniosłeś szkody. PUODO może ukarać administratora danych albo nakazać mu dokonanie określonych czynności.
  • Na Policję, jeśli w Twojej ocenie określona osoba dopuściła się czynu karalnego, określonego w ustawie. Pamiętaj też, że w razie skazania danej osoby sąd karny może orzec obowiązek naprawienia wyrządzonej przez nią szkody.
  • Do sądu cywilnego – w celu uzyskania odszkodowania za poniesioną szkodę materialną czy zadośćuczynienia za krzywdę (nawet za sam fakt, że Twoje dane uciekły i w związku z tym miałeś różne obawy). W Polsce pojawiło się już orzeczenie zasądzające zadośćuczynienie w wysokości 1,5 tys. zł. Pamiętaj jednak, że droga cywilna wiąże się z kosztami (opłata od pozwu, wynagrodzenie pełnomocnika).

Czytaj także:

Najczęstsze błędy przy zawieraniu umów powierzenia
Pamiętaj: sprawdź link, zanim klikniesz!
Never gonna give you up!
Check the link before you click
Never gonna give you up!