"Nie potrzebujemy
żadnych narzędzi do RODO"
Jesteś tego pewien?
RODO ukształtowało nowe stanowisko – inspektora ochrony danych (IOD), wzbudza ono wątpliwości i pytania dotyczące tego, kto może ubiegać się o pełnienie tej funkcji, a także kiedy należy go powołać. Obowiązek ustanowienia IOD nałożony został na organy lub instytucje publiczne (z wyjątkiem sądów) oraz podmioty, których główna działalność polega na operacjach przetwarzania na dużą skalę danych osobowych, które ze względu na swój charakter, zakres czy cele wymagają regularnego i systematycznego monitorowania osób, których dane dotyczą lub przetwarzaniu na dużą skalę szczególnych kategorii danych osobowych bądź danych osobowych dotyczących wyroków skazujących i naruszeń prawa.
Działalność Google od dawna wykracza już poza usługi samej wyszukiwarki. Każdego dnia gromadzi ona niewyobrażalną ilość informacji korzystających z niej osób. Według raportu gs.statcounter.com – maj 2018, Google zgarnia ponad 97% użytkowników sieci. Obecnie do dyspozycji odbiorców jest szereg bezpłatnych aplikacji, m.in. przeglądarka, skrzynka e-mail, wirtualny dysk, mapy, a także kalendarz. Logowanie do każdego z tych programów możliwe jest przy użyciu jednego adresu mailowego oraz hasła. Działanie to budzić może pewne wątpliwości, związane z ochroną i bezpieczeństwem danych osobowych.
14 września odbyła się debata dotycząca wyzwań, które nowe przepisy europejskie niosą dla przedsiębiorców, w tym dla operatorów telekomunikacyjnych, ubezpieczycieli czy prywatnych przychodni zdrowia. Uczestniczył w niej Prezes Zarządu ODO 24 Maciej Kaczmarski.
Maciej Jurczyk, inżynier ds. bezpieczeństwa informacji, odpowiada na „Pytanie Tygodnia” Przeglądu. - Generalnie nasze dane osobowe są słabo chronione. Prosty przykład: jeśli znam czyjeś imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, to dzięki internetowi mogę poznać numer księgi wieczystej lokalu, który jest jego własnością. Wykaz ksiąg wieczystych jest zamieszczony na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. Wystarczy wpisać numer i możemy poznać PESEL właściciela. Również małżonka, jeśli jest to współwłasność.
"Nie potrzebujemy
żadnych narzędzi do RODO"
Jesteś tego pewien?
Potwierdź adres e-mail i pobierz przewodnik
Kliknij w link w e-mailu – od razu pobierzesz przewodnik
„Jak skutecznie wdrożyć NIS2".
Nie widzisz wiadomości? Sprawdź folder SPAM i oznacz ją jako wiadomość pożądaną.
Zapisz się na biuletyn ODO 24
Biuletyn z nowościami z obszaru ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji wysyłamy raz w miesiącu.
Potwierdź swój adres e-mail
Kliknij w link w e-mailu – od razu pobierzesz przewodnik „Jak skutecznie wdrożyć NIS2". Nie widzisz wiadomości? Sprawdź folder SPAM i oznacz ją jako wiadomość pożądaną.