„RODO ogarnia jeden z naszych pracowników, to tylko kilka kwitów”
Jesteś tego pewien?
Po czterech latach wspólnych prac instytucji UE, 14 kwietnia 2016 roku Parlament Europejski przyjął Rozporządzenie w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, tzw. Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych.
Informacje – w tym dane osobowe, know how, dane finansowe, itp. – to współcześnie najcenniejsze zasoby każdej firmy. Pracowników, nawet tych najlepszych, wcześniej czy później uda się zastąpić. Siedzibę firmy można zmienić. Wyposażenie biur czy najdroższy nawet sprzęt elektroniczny również są do odtworzenia. Jednak w przypadku utraty lub wycieku kluczowych dla firmy danych, straty mogą być nieodwracalne, a nawet prowadzić do upadku przedsiębiorstwa. Na postawie setek audytów bezpieczeństwa informacji, przeprowadzonych w średnich i dużych firmach, a także w międzynarodowych korporacjach, eksperci ODO 24 opracowali listę 10 najczęstszych błędów, jakie firmy popełniają chroniąc swoje zasoby informacyjne.
Zdjęcia pracowników na firmowych stronach internetowych, identyfikatorach, w stopkach mailowych czy materiałach informacyjnych to obecnie zjawisko dość powszechne. Czy jednak tak można? Czy pracodawca może dowolnie korzystać z wizerunku pracownika? Czy pracownik może się na to nie zgodzić?
Użytkownicy Facebooka, chcąc chronić swoją prywatność, coraz częściej używają na swoich profilach pseudonimów lub skróconych wersji nazwisk. Okazuje się jednak, że portal postanowił z tym walczyć i blokuje konta takich użytkowników do czasu podania prawdziwych danych. Rzecznik Facebooka tłumaczy, że ma to być formą ochrony innych osób korzystających z platformy. Co jednak z ochroną tych, którzy nie chcą się dzielić swoimi pełnymi danymi z ogólnoświatowym społecznościowym gigantem?
„RODO ogarnia jeden z naszych pracowników, to tylko kilka kwitów”
Jesteś tego pewien?
Potwierdź adres e-mail i pobierz przewodnik
Kliknij w link w e-mailu – od razu pobierzesz przewodnik
„Jak skutecznie wdrożyć NIS2".
Nie widzisz wiadomości? Sprawdź folder SPAM i oznacz ją jako wiadomość pożądaną.
Zapisz się na biuletyn ODO 24
Biuletyn z nowościami z obszaru ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji wysyłamy raz w miesiącu.
Potwierdź swój adres e-mail
Kliknij w link w e-mailu – od razu pobierzesz przewodnik „Jak skutecznie wdrożyć NIS2". Nie widzisz wiadomości? Sprawdź folder SPAM i oznacz ją jako wiadomość pożądaną.