"Nasi pracownicy
świetnie sobie radzą z RODO"
Jesteś tego pewien?
Jeszcze w tym roku aż 1 mln 546 tys. Polaków wymieni swój dowód osobisty na nowy – wynika z informacji podanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Nowe dokumenty tożsamości to efekt wejścia w życie unijnego rozporządzenia, które nakazuje wdrożenie najwyższych norm zabezpieczeń do tego typów dokumentów. Oznacza to, że po dacie 2 sierpnia 2021 roku każdy, komu skończy się ważność dowodu osobistego, jest zobligowany do jego wymiany na nowy. Czy jednak nowe dowody są bezpieczniejsze? Czy rządowa aplikacja mObywatel ochroni nas przed kradzieżą danych osobowych?
Każda osoba fizyczna ma prawo do ochrony swoich danych osobowych. Na straży tego prawa stoi organ nadzorczy, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (Prezes UODO). Ma on prawo przeprowadzić kontrolę w każdej organizacji – zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że karze może podlegać zgubienie sprzętu służbowego czy utrudnianie kontroli. Warto więc przestrzegać regulacji, aby nie narazić się na kary, w tym te pieniężne.
W piątek przed północą na jednym z forów pojawiły się dane 500 klientów Plus Banku. Oprócz podstawowych danych takich jak imię i nazwisko właściciela lub nazwa firmy opublikowane zostały m.in. numery i daty ważności kart płatniczych, salda rachunków i historia transakcji. Co piątek haker będzie publikował kolejne dane, jeśli bank nie spełni jego żądań.
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez analityków, deweloperzy w żaden sposób nie szyfrują danych osobowych pozyskiwanych za pośrednictwem swoich stron internetowych. Co więcej, stosunkowo rzadko poprawnie odbierają zgodę na przetwarzanie przekazanych danych i nie dopełniają obowiązków informacyjnych wobec osób, których dane pozyskują i w różny sposób wykorzystują.
"Nasi pracownicy
świetnie sobie radzą z RODO"
Jesteś tego pewien?
Potwierdź adres e-mail i pobierz przewodnik
Kliknij w link w e-mailu – od razu pobierzesz przewodnik
„Jak skutecznie wdrożyć NIS2".
Nie widzisz wiadomości? Sprawdź folder SPAM i oznacz ją jako wiadomość pożądaną.
Zapisz się na biuletyn ODO 24
Biuletyn z nowościami z obszaru ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji wysyłamy raz w miesiącu.
Potwierdź swój adres e-mail
Kliknij w link w e-mailu – od razu pobierzesz przewodnik „Jak skutecznie wdrożyć NIS2". Nie widzisz wiadomości? Sprawdź folder SPAM i oznacz ją jako wiadomość pożądaną.