„RODO ogarnia jeden z naszych pracowników, to tylko kilka kwitów”
Jesteś tego pewien?
Zabezpieczanie danych na naszych urządzeniach mobilnych jest dziś tak samo ważne, jak zamykanie drzwi do mieszkania. Na smartfonach czy tabletach przechowujemy coraz więcej informacji nie tylko prywatnych, ale także służbowych. Dlatego warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Najprostszym sposobem, który może wykorzystać każdy z nas, jest szyfrowanie. Ogranicza ono dostęp do danych osobom nieupoważnionym.
Urządzenia typu smart są coraz częściej wykorzystywane w naszych domach. Dzięki rozwojowi internetu rzeczy (Internet of Things, IoT) inteligentne budynki mogą być przez nas zdalnie sterowane oraz automatycznie reagować na zmiany środowiska. Prowadzi to do maksymalizacji ich funkcjonalności, poprawy komfortu życia oraz zmniejszenia kosztów eksploatacji. Czy jednak możemy czuć się w nich bezpieczni?
Pracownicy często muszą w trakcie wykonywania obowiązków służbowych nosić identyfikatory. Możemy je zobaczyć chociażby na strojach lekarzy, pielęgniarek, ochroniarzy, urzędników, pracowników banku. Często widnieje na nich nie tylko stanowisko i zdjęcie, ale również imię i nazwisko. Pojawia się pytanie, czy nie narusza to zasad ochrony danych osobowych?
Obowiązek ustanowienia IOD nałożony został na organy lub instytucje publiczne (z wyjątkiem sądów) oraz podmioty, których główna działalność polega na operacjach przetwarzania na dużą skalę danych osobowych, które ze względu na swój charakter, zakres czy cele wymagają regularnego i systematycznego monitorowania osób, których dane dotyczą lub przetwarzaniu na dużą skalę szczególnych kategorii danych osobowych bądź danych osobowych dotyczących wyroków skazujących i naruszeń prawa. Kto może ubiegać się o pełnienie tej funkcji, a także kiedy należy go powołać?
„RODO ogarnia jeden z naszych pracowników, to tylko kilka kwitów”
Jesteś tego pewien?
Potwierdź adres e-mail i pobierz przewodnik
Kliknij w link w e-mailu – od razu pobierzesz przewodnik
„Jak skutecznie wdrożyć NIS2".
Nie widzisz wiadomości? Sprawdź folder SPAM i oznacz ją jako wiadomość pożądaną.
Zapisz się na biuletyn ODO 24
Biuletyn z nowościami z obszaru ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji wysyłamy raz w miesiącu.
Potwierdź swój adres e-mail
Kliknij w link w e-mailu – od razu pobierzesz przewodnik „Jak skutecznie wdrożyć NIS2". Nie widzisz wiadomości? Sprawdź folder SPAM i oznacz ją jako wiadomość pożądaną.