"W małej firmie inwestowanie w bezpieczeństwo to strata pieniędzy”
Smartfony i tablety otwierają przed nami wiele nowych możliwości, ale jednocześnie przysparzając wiele obaw o bezpieczeństwo znajdujących się na nich plikach. W naszych telefonach przechowujemy różne dokumenty, zaczynając od tych mniej ważnych jak np. notatki, a kończąc na dowodzie osobistym, który od niedawna można mieć w wersji mobilnej dzięki nowej inicjatywie rządowej – mObywatel. Czy gromadzenie cennych informacji na urządzeniach mobilnych jest dobrym rozwiązaniem i w jaki sposób są one zabezpieczane?
Często firmy, które przetwarzają dotyczące nas informacje postrzegą przepisy o ochronie danych osobowych jako zło konieczne. Dostrzegając jedynie negatywne strony ustaw i traktując je jako ograniczenia w prowadzonej działalności. Takie podejście jest widoczne najczęściej w sferze marketingu własnych produktów i usług. Jednak część organizacji jest w stanie przekuć prawo do prywatności w swój atut i dodatkowo skorzystać wizerunkowo, spełniając nie tylko wymogi stawiane przez przepisy, ale również wdrażając dobre praktyki z zakresu ochrony danych.
Podczas audytów ochrony danych osobowych często pytamy kontrolowane podmioty o występowanie u nich incydentów związanych z ochroną danych osobowych czy bezpieczeństwem informacji. Zazwyczaj padają odpowiedzi, że nic takiego nie miało miejsca. Często jednak, już po kilku pytaniach uzupełniających okazuje się, że takie incydenty się zdarzały i to dość często, ale nikt ich nie zauważał. Jak to możliwe?
Pozostawianie dowodu osobistego w recepcji hotelu czy w zastaw pod wypożyczony sprzęt może prowadzić do utraty danych osobowych. Żądanie tego dokumentu od turysty jest niezgodne z prawem. Może on trafić w ręce osób niepowołanych, które np. zaciągną kredyt gotówkowy. Eksperci przestrzegają też przed publikacją szczegółowych informacji na temat urlopu na portalach społecznościowych.
"W małej firmie inwestowanie w bezpieczeństwo to strata pieniędzy”
Potwierdź adres e-mail i pobierz przewodnik
Kliknij w link w e-mailu – od razu pobierzesz przewodnik
„Jak skutecznie wdrożyć NIS2".
Nie widzisz wiadomości? Sprawdź folder SPAM i oznacz ją jako wiadomość pożądaną.
Zapisz się na biuletyn ODO 24
Biuletyn z nowościami z obszaru ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji wysyłamy raz w miesiącu.
Potwierdź swój adres e-mail
Kliknij w link w e-mailu – od razu pobierzesz przewodnik „Jak skutecznie wdrożyć NIS2". Nie widzisz wiadomości? Sprawdź folder SPAM i oznacz ją jako wiadomość pożądaną.