„Znamy wszystkie ryzyka dla naszych danych osobowych”
Jesteś tego pewien?
Prawie każdy z nas spotkał się z kserowaniem i skanowaniem dowodów tożsamości oraz innych dokumentów, na których widniały dane osobowe. Praktykowali je zarówno pracodawcy, jak i wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz hotele. 12 lipca zaczęły obowiązywać zmiany w ustawie o dokumentach publicznych. Kopiowanie dokumentów nie jest już dopuszczalne. Czy jednak wcześniej było ono dozwolone? Jak właściwie nowe przepisy wpłyną na praktyki firm? Wątpliwości rozwiewa ekspert ODO 24.
6,7 mln – tylu turystów skorzystało w Polsce z noclegów od stycznia do marca br. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jest to ponad 7 proc. więcej niż w analogicznym czasie rok temu. Wybierając się do hotelu chcemy mieć zapewnioną prywatność. Co więcej, powinna być ona dobrze chroniona. Wynika to przede wszystkim z obowiązujących w Polsce przepisów oraz z zasad etyki branży. Odpowiednia dbałość o zabezpieczenie danych, w tym wizerunku gości, przez miejsca oferujące noclegi jest kluczowa z biznesowego punktu widzenia – wskazuje ekspert ODO 24.
Wyciek danych osobowych z Facebook’a czy może jednak skorzystanie z luki w zabezpieczeniach przez podmiot analizujący trendy i opinie publiczną? Dane 50 milionów osób znalazły się w posiadaniu zewnętrznego podmiotu, który świadczy usługi analizy danych na dużą skalę (Big Data). Niezależnie od tego czy działanie to było legalne czy nie warto przyjrzeć się powodom dla których takie analizy były prowadzone.
Nastąpił wyciek danych osobowych z Facebook’a czy może jednak skorzystano z luki w zabezpieczeniach przez podmiot analizujący trendy i opinie publiczną? Dane 50 mln osób znalazły się w posiadaniu firmy Cambridge Analytica – zewnętrznego podmiotu, który świadczy usługi analizy dużych zbiorów danych Big Data. Niezależnie od tego czy działanie to było legalne czy nie, warto przyjrzeć się powodom, dla których takie analizy były prowadzone.
„Znamy wszystkie ryzyka dla naszych danych osobowych”
Jesteś tego pewien?
Potwierdź adres e-mail i pobierz przewodnik
Kliknij w link w e-mailu – od razu pobierzesz przewodnik
„Jak skutecznie wdrożyć NIS2".
Nie widzisz wiadomości? Sprawdź folder SPAM i oznacz ją jako wiadomość pożądaną.
Zapisz się na biuletyn ODO 24
Biuletyn z nowościami z obszaru ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji wysyłamy raz w miesiącu.
Potwierdź swój adres e-mail
Kliknij w link w e-mailu – od razu pobierzesz przewodnik „Jak skutecznie wdrożyć NIS2". Nie widzisz wiadomości? Sprawdź folder SPAM i oznacz ją jako wiadomość pożądaną.