Czy przekazywanie informacji o ciąży pracownicy pomiędzy pozostałymi pracownikami administratora stanowi naruszenie ochrony danych osobowych?

PYTANIE SZCZEGÓŁOWE

Zgłosiłam pracodawcy, że jestem w ciąży. Ze względu na to, że dyrektor był na urlopie, zgłosiłam to również pracownikowi, który go zastępował na czas urlopu. Informacja o mojej ciąży lotem błyskawicy obiegła cały zakład pracy. Czy osoba zastępująca dyrektora miała prawo podzielić się tą informacją z innymi pracownikami?

ODPOWIEDŹ

Informacja o ciąży pracownika to dane osobowe szczególnej kategorii z art. 9 ust. 1 RODO. Ujawnienie takich informacji osobom nieuprawnionym stanowi naruszenie ochrony danych osobowych, określone w art. 4 pkt 12 RODO (nieuprawnione ujawnienie danych osobowych, w tym danych szczególnej kategorii dotyczących zdrowia). Ujawnienie przez pracownika takiej informacji nie powinno się zdarzyć.

Pracownik administratora danych powinien być odpowiednio pouczony o zasadach zachowania w poufności danych osobowych, które przetwarza w imieniu administratora. Nie powinien on ich ujawniać pozostałym współpracownikom. W tej sytuacji przysługuje prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) na administratora danych osobowych w trybie art. 77 ust. 1 RODO. Zaistniałą sytuację należy zgłosić pracodawcy, który powinien wyciągnąć konsekwencje wobec tego pracownika na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

-
Udostępnij na: -

Najnowsze

Najnowsze na blogu