Czy pracodawca może korzystać z rejestratora czasu pracy na linie papilarne za zgodą pracowników?

PYTANIE SZCZEGÓŁOWE

Pytanie dotyczy rejestratora czasu pracy na linie papilarne w niewielkim biurze rachunkowym. W związku z nowymi przepisami RODO właściciel (administrator) zdecydował się na zmianę rejestratora z linii papilarnych na zwykłe czytniki. Jednak pracownicy chcą, aby rejestrator na linie papilarne został z powodu wygody użytkowania. Pytanie czy możemy powołać się na życzenie pracowników i zostawić system na linie papilarne?

ODPOWIEDŹ

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zgodnie z obowiązującym stanowiskiem UODO dane biometryczne nie powinny być wykorzystywane przez pracodawcę w ramach rejestracji czasu pracy pracowników. Nawet zgoda pracowników z art. 9 ust. 2 lit. a RODO nie będzie w tym wypadku wystarczającym argumentem, albowiem identyfikację pracownika i rejestrację czasu jego pracy można osiągnąć w tym wypadku przy użyciu innych środków, które nie ingerują tak bardzo w prywatność pracowników. Autor w tym zakresie podziela pogląd UODO. Takie stanowisko ponadto zostało wyrażone również przez UODO w jednej z decyzji PUODO - artykuł z dnia 05 marca 2020 roku - w przypadku weryfikacji uczniów przy pomocy danych biometrycznych przy wejściu na stołówkę szkolą (https://uodo.gov.pl/pl/138/1453). W tym wypadku UODO stanął na stanowisku, że nawet dobrowolna zgoda opiekuna prawnego, nie jest wystarczającą przesłanką.

-
Udostępnij na: -

Najnowsze

Najnowsze na blogu

Zapisz się na biuletyn

  • Najważniejsze informacje
  • Nowości, narzędzia, gratisy
  • Raz w miesiącu

Zapisz się

RODO Nawigator

RODO NAWIGATOR Interaktywny tekst RODO oraz polskiej ustawy wzbogacony o wykaz oficjalnych wytycznych i praktyczną mapę aspektów RODO.

Więcej