Czy lekarz może skonsultować przypadek medyczny pacjenta z innym lekarzem?

SZCZEGÓŁOWE PYTANIE

Czy lekarz zatrudniony w podmiocie leczniczym może skonsultować przypadek medyczny pacjenta z innym lekarzem lub innym podmiotem leczniczym (nieleczącym bezpośrednio konsultowanego pacjenta i niemającym żadnej umowy z podmiotem leczniczym, w którym pracuje lekarz proszący o konsultację)?

ODPOWIEDŹ

Konsultacje pomiędzy lekarzami dotyczące przypadku medycznego leczonego pacjenta są dozwolone, o ile osoba upoważniona do przetwarzania danych osobowych w imieniu administratora danych osobowych, w ramach prowadzonych konsultacji z innym lekarzem lub innym podmiotem leczniczym, dokona pseudonimizacji lub anonimizacji danych osobowych pacjenta, przynajmniej w zakresie jego danych osobowych w postaci imienia i nazwiska oraz numeru PESEL.

Same wyniki badań – bez możliwości identyfikacji bezpośredniej lub pośredniej osoby fizycznej, czyli pacjenta – mogą być przedmiotem konsultacji lekarskiej. Konsultacja lekarska wyników badań bez możliwości identyfikacji konkretnej osoby fizycznej nie będzie bowiem stanowiła naruszenia ochrony danych osobowych, zdefiniowanego w art. 4 pkt 12 RODO.

-
Udostępnij na: -

Najnowsze

Najnowsze na blogu